PODJELA:
4 - SEZONSKI ŠATORI - namjenjeni za korištenje tokom cijele godine, čak i zimi na niskim temperaturama i na snijegu. Konstrukcija i materijali primjereni su i za najneugodnije vremenske uvjete: jak vjetar, snijeg, kiša, niske temperature.
3 - SEZONSKI ŠATORI - namjenjeni za kampiranje od proljeća do jeseni. Konstrukcija i materijali osiguravaju stabilnost i na jakom vjetru te nepromočivost pri duljoj kiši.
LJETNI ŠATORI - namjenjeni za ljetno kampiranje na moru, odnosno za toplije krajeve gdje nema dugotrajnih padavina niti jačih vjetrova.
MATERIJALI:
Za VANJSKI MATERIJAL proizvođači koriste poliamid ili poliester. Poliamid je po svojim fizikalnim osobinama nešto čvršći dok je poliester otporniji na UV zračenje. Između ta dva materijala presudna ja kvaliteta. Vanjski materijal ima na donjoj strani premaz koji osigurava vodonepropusnost materijala. Od debljine tog premaza je ovisan i vodeni stupac (pritisak) kojeg materijal zadržava. Vodeni stupac 1000 mm već osigurava 100% vodonepropusnost (kiša) vanjskog materijala, ako želimo da je i šator 100% nepromočiv moraju biti svi šavovi vareni. Neki šatori imaju dodatan, aluminizirani sloj na unutarnjoj ili vanjskoj strani. On omogućava određenu termičku zaštitu, ako je na vanjskoj strani onda bolju otpornost na UV zračenje. Osim toga u takvom je šatoru tamnije pa nas rano jutarnje sunce manje smeta, a večernje svjetlo u šatoru ne privlači radoznale‑poglede.
Za UNUTARNJI MATERIJAL koristi se zračni poliamid, poliester, pamuk ili mješavina. Bolji šatori imaju unutarnji materijal vodoodbojno impregniran, što sprječava kondenziranu vlagu na vanjskom materijalu da smoči unutarnjeg.
Materijali za POD su iz čvrstog poliamida, poliestera ili iz polietilena. Prednosti poliamida i poliestera su manja težina i volumen. Za vodonepropusnost moraju biti premazani poliuretanskim premazom, a šavovi moraju biti vareni. Preporučljivo je da je vodeni stupac za podni dio 1500 mm ili više jer je tu pritisak veći. Polietilenski pod je također vodonepropusan, a koristi se kod jeftinijih šatora odnosno tamo gdje težina i volumen nisu bitni.
ŠIPKE mogu biti iz aluminija ili fiberglasa.,aluminijske šipke su lakše i snažnije, a šator je na vjetru stabilniji. Kvalitetne šipke od fiberglasa su također trajne i primjerene za uvjete gdje nema prejakih vjetrova.
KLINOVI mogu biti čelični ili aluminijski, aluminijski su lakši, kod kod uporabe moramo biti oprezni jer se lako saviju. Uobičajeni čelični klinovi fi 5 mm su za standardne uvjete dovoljno jaki, a ako želimo snažnije postoji više vrsta debljih ili profilnih klinova. Konstrukcija i izbor modela:
VELIČINA ŠATORA je naravno ovisna o namjeni, ako šator često nosimo u ruksaku izabrat ćemo manjeg i lakšeg za onoliko osoba koliko će u njemu uistinu spavati. Predprostor je preporučljiv no u tom primjeru zbog zahtjeva po manjoj težini mora biti manji, ako šator imamo namjeru držati postavljen na jednom mjestu više dana dobro je da ima i prostor za prtljagu. Provjeriti treba i veličinu podloga za ležanje tako da odgovaraju dimenzijama šatora. Osobe koje su više od 190 cm trebale bi izabrati šator čija spavaonica je duga 210 cm ili više. Veličinu predprostora izaberimo prema svojim željama, no pri tom moramo znati da će se u njemu osim cipela nalaziti i sva ona oprema koju ne želimo držati u spavaonici (ruksak, pribor za kuhanje, mokra oprema…). Visina šatora opet je povezana s težinom, no upamtimo da je viši šator komotniji.
PROZRAČNOST ŠATORA osiguravaju zračnici na vanjskom materijalu. Što ih je više i što su veći, šator je prozračniji. Važno je da su dobro izrađeni da na kiši ne bi prokišnjavali. Zračnici moraju biti što bliže vrhu šatora, jer se tamo zadržava topao i istrošen zrak. Najprozračniji su šatori koji imaju ulaz sa dvije strane, ako šator želimo prozračiti, jednostavno otvorimo oba ulaza i šator je ubrzo dobro klimatiziran.
KONDENZACIJA VLAGA U ŠATORU nastaje kada je vani hladno, a unutar šatora je radi disanja vlažan zrak. Najprije se pojavljuje na unutarnjem dijelu vanjskog materijala ponekad i kod unutarnjeg. Vlage može biti toliko da kaplje. Za vrijeme kiše nije nužno da je promočio šator, moguće je da je to kondenzirana vlaga. Što je šator prozračeniji manje je kondenzacije.
KONSTRUKCIJE ŠATORA razlikuju se prema položaju šipki. Kod nekih nalaze se na vanjskom, a kod nekih na unutarnjem materijalu. Razlika je kod postavljanja. Kod prvih prvo postavljamo pokrov na koji zatim vješamo spavaonicu što je bolje u slučaju kiše . Kod drugih prvo postavljamo spavaonicu preko koje zatim napinjemo pokrov. Postoji pravilo koje govori da što je više šipki, šator je stabilniji na vjetru.
VAŽNE POJEDINOSTI:
Vanjski materijal je produžen do zemlje kad klinove nije moguće dobro učvrstiti na produžetke postavimo kamenje ili zimi snijeg; bolja stabilnost na vjetru jer šator ne «napuhava»; očuvanje unutarnje temperature‑šatora; kod većine modela produžetke kad ih ne koristimo možemo podviti, isto je ako želimo bolje zračenje. Vrata možemo zatvoriti samo s mrežicom koja osigurava dobro zračenje ujedno smo zaštićeni od insekata. Džepovi i kukice u unutrašnjosti mala pojedinost koja olakšva organizaciju opreme u šatoru. Otvaranje zatvarača u oba smjera omogućuje jednostavnije otvaranje ulaza; s djelomično otvorenim zatvaračima možemo povećati zračenje.
POSTAVLJANJE ŠATORA:
Prostor kamo namjeravamo postaviti šator mora bit što ravniji i jednakomjernog nagiba, ako ga moramo postaviti na nagnuti teren spavaonica neka bude tako postavljena da nam je glava na višem položaju. Po mogućnosti neka je postavljen u sjeni jer ispostavljenost UV zrakama utječe na trajnost šatora. S terena treba odstraniti veće i oštre predmete. Kod većih šatora dobro je da ga postavljaju dvije osobe. Za vodonepropusnost i stabilnost na vjetru važno je da je vanjski materijal pomoću klinova jednakomjerno napet, ali i da su napete sve špagice. Klinove zabijamo pod kutem od 45 stupnjeva. Raspremanje šatora radi se u obratnom smjeru. Preporuča se šipke kod raspremanja potiskivati, a ne izvlačiti, jer se izvlačenjem mogu nekontrolirano rastaviti. Šator savijemo i pospremimo kada je potpuno suh. U suprotno može spljesniviti.
ČIŠĆENJE I ODRŽAVANJE:
Šator čistimo vlažnom krpom, a za veća uprljanja koristimo sredstvo za čišćenje šatora. Poseban problem je smola. Na to treba paziti već kod postavljanja pa takva mjesta gdje kaplje smola treba izbjegavati. Sama smola ne škodi šatoru. Veću štetu rade preagresivna sredstva za čišćenje. Jednostavno rješenje je da smolu u grubo odstranimo tvrdim predmetom, a ostatak nakon što se posuši pomoću četke. Oštećenja šatora: Potrgan vanjski materijal najlakše popravljamo pomoću samoljepivih krpica za popravak sintetskih materijala. U slučaju da poderane dijelove moramo šivati treba znati da ti šavovi neće biti vodootporni. Slomljene šipke spajamo ljepljivom trakom. Neki šatori koji koriste aluminijske šipke imaju i aluminijski tuljac koji namjestimo na slomljeno ili savijeno mjesto. Oštećene dijelove šipki možemo dokupiti, moramo jedino paziti na točno određen promjer isto kao i na odgovarajuću dužinu.
Pogledajte ponudu šatora u Iglu Športu na ovom linku.