Ruksak je jedan od najvažnijih komada opreme za boravak u prirodi. Donosimo nekoliko važnih savjeta koji će vam olakšati odabir i omogućiti nesmetano uživanje u prirodi. U ruksak se sprema ručak, jakna za kišu, mobitel, voda, fotoaparat i sve drugo što vam može zatrebati u prirodi. Kod višednevnih izleta u ruksak možete spremiti šator i svu opremu za spavanje. Ukratko, odabir pravog ruksaka za vaše avanture zaista je važan, evo nekoliko savjeta o čemu biste trebali razmišljati.
Najprije trebate od definirati namjenu. Tražite li ruksak za jednodnevne izlete, višednevna planinarenja, putovanja ili ekspedicije. Isto tako, možete odabrati i ruksak koji je kompromis za više aktivnosti. Naša preporuka je slijedeća:
- Jenodnevni izleti: 10-30 litara
- Više dana bez šatora: 30-50 litara
- Putovanja: 40-65+ litara
- Više dana, sa šatorom: 50 litara +
Zimske ekspedicije obično zahtjevaju velike ruksake jer dodatna odjeća, vreća i ostala oprema za spavanje zimi zauzima puno mjesta.
Pronađite svoju veličinu.
Započnite s pronalaženjem kostiju kuka, pojas bokova treba postaviti izravno preko njih, tako je pojas ruksaka točno sjeda na kuk. Ako imate uske bokove središte pojasa bi tebalo biti ispod kosti kuka, samo ga dobro zategnite da čvrsto stoji. Naramenice bi trebale počinjati na stražnjoj krivini ramena. Između vrha ramena i naramenica ne bi trebao biti razmak. Isto tako, naramenice ne bi trebale počinjati prenisko iza vaših leđa. Postoje ruksaci s različitim i fiksnim dužinama leđa, koja imaju sistem za prilagođavanje. Fjallraven, Lowe Alpine, Millet i Mammut imaju jedinstvene serije ruksaka specijalno dizajnirane za žensko tijelo.
Većina većih ruksaka ima aluminijski okvir koji pomaže kod stabilizacije i olakšava nošenje većih tereta, što pak dodaje težinu. Ukoliko tražite ultra lagani ruksak, odaberite neki bez okvira, ali taj neće biti dobar za veće terete.
Nošenje.
Ruksaci su dizajnirani kako bi vam olakšali nošenje stvari. Dobar ruksak bi trebao biti udoban, ravnomjerno i ugodno rasporediti teret, prenjeti težinu na najjače mišiće i kosti (umjesto ramena na noge i kukove) i osigurati teret bliže tijelu zbog ravnoteže. Naramenice i bokovi moraju biti dobro prilagođni, a pravilo spakiran ruksak vas ne bi trebao držati u pogrbljenom položaju.
Podešavanje.
Postoje četiri ključne točke za prilagodu planinarskoih ruksaka, to su ramena, prsa, bokovi i leđa.
- Počnite s pojasom za bokove. Trebao bi udobno sjesti, po mogućbosti sa središnjom točkom preko kosti kuka. Možete učvrstiti remene stabilizatora kuka tako da bude čvrsto uz vaša leđa.
- Ukoliko imate podesiva leđa, podesite njihovu dužinu.
- Zatim pređite na ramena, osigurajte da Vam naramenice sjede na ramenima, bez praznine. Podesite godnje trake stabilizatora kako viste osigurali da gonji dio ruksaka nije nagnut prema natrag. Nemojte ga prečvrsto povlačiti.
- Na koncu, naramenica za prsa i vam trebala udobno sjediti na prsima. Napravite prilagodnu s napunjenim ruksakom, kada je prazan ne možete postići preciznu prilagodbu.
Ostale značajke.
Ruksaci ne dolaze smao u različitim veličinama i bojama. Ruksaci također imaju i niz različitih zbačajki od broja oi pozicije džepova do različitih mogućnosti otvaranja i pristupa. Neki su specifični, napravljeni za planinarenje ili turno skijanje, a drugi su svestraniji.
Planinarski ruksaci su obično lagani i jednostavni. Trekking ruksaci su nešto teži i imaju više karakteristika. Ukoliko vam je važno da brzo dođete do svojih stvari, potražite ruksak koji ima i bočni ili donji ulazak u ruksak. Unutarnji džepovi su dobri za odvajanje odjeće i opreme i idealni su za putovanja i kampiranje. Previše džepova komplicira jednostavi planinarski ruksak. Trake i gurtne služe za pričvršćivanje opreme s vanjske strane ruksaka. To može biti korisno kod dužih trekkinga, ukoliko ne pada kiša.