Što nositi u planine - jesenska oprema
Pogledajte ovaj poučni video uradak o jesenskoj opremi koji nam šalje Ante iz Outdoors Croatia. Također, možete pročitati i cijeli transkript u postu niže.
Lijep pozdrav svima, danas ću nešto govoriti o opremi za ovaj prelazni dio godine, kao što znate naš kanal između ostalih sponzorira Iglu Šport, gdje stvarno mogu birati najkvalitetniju opremu
Prvo sam uzeo ovaj novi model Petzl Reactik lampe, Swift RL, dugo sam koristio ovu stariju verziju i ona mi je stvarno dala jednu novu slobodu kretanja noću. Ima uski i široki snop, ovaj senzor bilježi svijetlo koje se vrati do lampice i na temelju toga prilagođava jačinu. Na taj način me ne zaslijepi kad gledam nešto blizu, u teren ispred sebe a kad dignem pogled vidim recimo markacije na sto dvjesto metara bez problema. Funkcionira stvarno savršeno.
Nova verzija je manja, jača je, ima 900 lumena što je stvarno puno. Nemojte to uspoređivati sa onim lampicama sa e-bay-a jer oni pišu tisuće lumena a to nema veze sa stvarnošću. Osim snage, dakle lumena, svijetlo se razlikuje, po toplini i drugim značajkama kao što je CRI indeks dakle koliko svijetlo vjerno predočava boje. Meni je to važno jer ne želim cijelu noć gledati nekakve plavičaste ili žute nijanse i Petzl je tu u samom vrhu.
Napravili su ovaj novi mehanički sistem zaključavanja što je dobro jer odmah vidim da je lampa zaključana. Najgore što se može dogoditi je da se lampa slučajno uključi u ruksaku i potroši bateriju.
Također ima novi sistem zakretanja gdje se lampa više ne udaljava od čela i samim time ju nije potrebno jako zategnuti kada trčim ili se spuštam s bajkom, ujedno je i manja od stare verzije, bolje se vidi koliko baterije je ostalo, sve u svemu dovoljno razloga da zamjenim ovu staru koja je zapravo isto odlična, nema neke realne mane, nju mislim poslati svom ocu na more za vadit parangale, to će joj biti pravi test izdržljivosti.
Dalje sam odabrao ovu Millet K Shield jaknu, ovako prava planinarska jakna mora izgledati, velika kapuljača od istog komada, koja se ne odvaja, ima visoko kopčanje da pokrije vrat, može se zategnuti naprijed da što manje lica bude izloženo, da ju vjetar ne može skinuti i natrag da ne pada preko očiju. Ove vezice su provedene dolje da ne udaraju po licu kad jako puše što zna biti izuzetno bolno kad je hladno, zimi.
Dolje se jakna isto mora zategnuti, ima visoke džepove, ako nosimo penjački pojas jaknu treba zagurati u pojas pa ovako džepovi ostanu dostupni. Džepovi unutra imaju mrežicu pa mogu služiti kao ventilacija zajedno s ovim otvorima ispod ruku. U našim planinama se često izmjenjuju zavjetrine gdje po suncu zna biti jako vruče i grebeni gdje nas propuše hladan vjetar, najgore je kad stalno treba skidati i ponovo oblačiti jaknu, zato je bitno da ju možemo što bolje rastvoriti i rashladiti se. iz istog razloga biram svijetle boje da me sunce ne grije previše.
Materijal je k-shield, to je nešto između geretex-a i soft shella i meni super odgovara jer goretex je baš za loše vrijeme, za kišu, ja ga stvarno rijetko koristim jer ipak ga treba paziti, ne preporuča se recimo nogom gurati u ruksak, prati dvaput tjedno za što je recimo soft shell dobar ali on opet ima slabu vodoodbojnost. K-shield je neka zlatna sredina i meni se jako sviđa.
Najbolje planinarske hlače su Karibu, sad sam uzeo ove Swoosh do ispod koljena koje mogu potfrknuti kao kratke a zimi ispod njih obučem tanke tajice, zbog toga sam uzeo malo veće. Dosta su tanke i rastezljive ali iz iskustva znam da su to vrlo izdržljivi materijali, jako teško se poderu čak i kad ih zakačim recimo derezom.
Čarape nosim isključivo Dogma, to je hrvatski brend i meni su bolje od bilo kojh drugih.
Volim brandove koji dugo rade iste modele ali nove poboljšane verzije.
Recimo već preko sedam godina nosim Garmont pristupne cipele s kojima sam jako zadovoljan, stvarno sam svugdje bio u njima i još su žive. Sad sam uzeo ovu visoku verziju (Dragontail Hike II GTX), to su zapravo savršene gojzerice za hrvatske planine zimi. Mogu se savinuti, mi nemamo takve zaleđene strmine gdje bi nam trebale čvrste alpske gojzerice, kod nas se uglavnom može protegnuti korak i onda je dobro da je đon mekši. Ova guma je jako bitna da se donji dio kože ne podere po kamenjaru, goretex i vibram đon. Dakle sve što mi treba.
I sad dolazimo do onog zašto je dobro imati pravu opremu, zato jer onda ne moram nositi ništa rezervno i mogu si priuštiti da u planine idem s ovako malim ruksakom, Zephyr 12+3 litre, to je Ferrino, jako dobar koncept, kompaktan, jednostavan ruksak, teret je udaljen od leđa. Znam da će biti dobar jer sam već koristio takav samo stariju verziju.
I za kraj bi vam savjetovao da ne prestanete ići u prirodu kad malo zahladi jer su baš jesen i zima najljepše za planinarenje, nakon Božića ću još nešto reći o zimskoj opremi, cepinu i derezama, mislim uzeti i nove krplje, a do tada se možda sretnemo u planinama.